Quantcast

CatholicPhilly.com: News from the Archdiocese of Philadelphia

Catholic Philly.com
Best Of

Confirmation Schedule – Spring 2015

(Subject to change)

 

CELEBRANT: ARCHBISHOP CHARLES J. CHAPUT, O.F.M. CAP.

Friday, March 20 at 6 p.m., Visitation B.V.M., Philadelphia
Thursday, March 26 at 6 p.m., St. Joseph, Warrington
Thursday, April 9 at 5 p.m., Annunciation B.V.M., Havertown
Friday, April 10 at 5 p.m., St. Dennis, Havertown
Sunday, April 12 at 11 a.m., Annunciation B.V.M., Philadelphia
Saturday, April 18 at 10 a.m., St. Stanislaus, Lansdale
Monday, April 20 at 6 p.m., St. Philip Neri, Lafayette Hill
Monday, May 4 at 6 p.m., St. Cyril of Jerusalem, Jamison
Saturday, May 30 at 11 a.m., St. Mary, Schwenksville

 

CELEBRANT: MOST REVEREND TIMOTHY C. SENIOR
Auxiliary Bishop of Philadelphia

Sunday, February 8 at 10:15 a.m., Saint Francis de Sales, Philadelphia
Thursday, February 19 at 4 p.m., Saint Patrick, Kennett Square
Saturday, February 21 at 10 a.m., Saint Norbert, Paoli
Thursday, February 26 at 4 p.m., Sacred Heart, Swedesburg
Saturday, February 28 at 10 a.m., & 2 p.m., Saint Joseph, Downingtown
Sunday, March 1 at 11 a.m., Queen of Peace, Ardsley
Saturday, March 7 at 10 a.m., Saint Francis of Assisi, Springfield
Sunday, March 8 at 12:30 p.m., Saint Joseph, Coatesville
Thursday, March 12 at 4 p.m., Saint Genevieve, Flourtown
Saturday, March 14 at 10 a.m., & 2 p.m., Our Lady of Mount Carmel, Doylestown
Sunday, March 15 at 11:30 a.m., Saint Ambrose, Philadelphia
Thursday, March 19 at 4 p.m., Saint Martin of Tours, Philadelphia
Saturday, March 21 at 10:30 a.m., Saint David, Willow Grove
Saturday, April 11 at 10 a.m., & 2 p.m., Saint Ignatius, Yardley
Saturday, April 11 at 5:30 p.m., Collegiate Confirmation St. Agatha/St. James, Philadelphia
Sunday, April 12 at 2:30 p.m., Blessed Teresa of Calcutta, Schwenksville
Saturday, April 18 at 10:30 a.m., Holy Cross, Springfield
Sunday, April 19 at 11 a.m., Our Mother of Consolation. Philadelphia
Thursday, April 23 at 4 p.m., Sacred Heart, Havertown
Sunday, April 26 at 2 p.m., Our Lady Help of Christians, Abington
Tuesday, May 5 at 6 p.m., Saints Philip and James, Exton
Wednesday, May 6 at 6 p.m., Saints Philip and James, Exton
Sunday, May 10 at 10:30 a.m., Saint James, Elkins Park
Thursday, May 14 at 7 p.m., Our Lady of Lourdes, Philadelphia
Wednesday, May 20 at 4 p.m., St. Lawrence, Riegelsville
Thursday, May 21 at 5:30 p.m., Saint Maria Goretti, Hatfield
Saturday, May 30 at 10 a.m., & 2 p.m., Saint Rocco Church, Avondale

 

CELEBRANT: MOST REVEREND JOHN J. MCINTYRE
Auxiliary Bishop of Philadelphia

Monday, February 23 at 4 p.m., Our Lady of the Rosary, Coatesville
Saturday, February 28 at 10 a.m., Saint William Parish, Philadelphia
Saturday, February 28 at 5 p.m., St. Paul, Philadelphia
Tuesday, March 3 at 4 p.m., Saint Cecilia, Philadelphia
Thursday, March 5 at 4 p.m., Nativity of Our Lord, Warminster
Saturday, March 7 at 10 a.m., & 2 p.m., Visitation B.V.M., Norristown
Thursday, March 12 at 4 p.m., Saint Robert Bellarmine, Warrington
Saturday, March 14 at 5:30 p.m., St. Peter the Apostle, Philadelphia
Saturday, March 21 at 10 a.m., & 2 p.m., St. Elizabeth, Uwchlan
Monday, March 23 at 4 p.m., St. Albert the Great, Huntingdon Valley
Thursday, March 26 at 4 p.m., Saint Laurence, (Highland Park) Upper Darby
Saturday, March 28 at 9:30 a.m., & 1:30 p.m., Saint Katherine of Siena, Wayne
Friday, April 10 at 4 p.m., Saint Andrew, Newtown
Saturday, April 11 at 9:30 a.m., & 1:30 p.m., Saint Andrew, Newtown
Sunday, April 12 at 10 a.m., Saint Joseph, Collingdale
Monday, April 13 at 4 p.m., St. Eugene, Primos
Tuesday, April 14 at 5:30 pm Holy Innocents, Philadelphia
Saturday, April 18 at 11 a.m., St. Monica, Philadelphia
Saturday, April 18 at 5 p.m., St. Veronica, Philadelphia
Sunday, April 19 at 11 a.m., St. Bridget, Philadelphia
Monday, April 20 at 4 p.m., Mother of Divine Providence, King of Prussia
Thursday, April 23 at 4 p.m., St. John Chrysostom, Wallingford
Saturday, April 25 at 10 a.m., Our Lady of Guadalupe, Doylestown
Sunday, April 26 at 11 a.m., Our Lady of Consolation, Parkesburg
Monday, April 27 at 5 p.m., St. Gabriel of the Sorrowful Mother, Avondale
Thursday, April 30 at 4 p.m., St. John Fisher, Boothwyn
Monday, May 4 at 4 p.m., St. Joseph, Aston
Thursday, May 7 at 4 p.m., Our Lady of the Assumption, Strafford
Saturday, May 9 at 9:30 a.m., & 1:30 p.m., St. Cornelius, Chadds Ford

 

CELEBRANT: MOST REVEREND MICHAEL J. FITZGERALD
Auxiliary Bishop of Philadelphia

Sunday, February 8 at 11 a.m., Blessed Virgin Mary, Darby
Saturday, February 21 at 10 a.m., Sacred Heart, Royersford
Sunday, February 22 at 2 p.m., St. Rose of Lima, North Wales
Tuesday, February 24 at 4 p.m., St. Pius X, Broomall
Thursday, February 26 at 5 p.m., St. Peter, West Brandywine
Saturday, February 28 at 10 a.m., St. Thomas the Apostle, Glen Mills
Sunday, March 1 at 10 a.m., St. Charles Borromeo, Drexel Hill
Tuesday, March 3 at 4 p.m., St. Monica, Berwyn
Thursday, March 5 at 4 p.m., Holy Name of Jesus, Philadelphia
Saturday, March 7 at 10 a.m., & 2 p.m., SS. Simon & Jude, West Chester
Sunday, March 8 at 9:30 a.m., St. Charles Borromeo, Philadelphia
Tuesday, March 10 at 4 p.m., St. Matthew, Conshohocken
Thursday, March 12 at 4 p.m., St. Helena, Center Square
Saturday, March 14 at 10 a.m., & 1:30 p.m., St. Maximilian Kolbe, West Chester
Saturday, March 21 at 10 a.m., & 1:30 p.m., St. Agnes, West Chester
Sunday, March 22 at 10:30 a.m., St. John the Baptist, Ottsville
Monday, March 23 at 5 p.m., SS. Peter and Paul, West Chester
Tuesday, March 24 at 4 p.m., St. Richard, Philadelphia
Thursday, March 26 at 4:30 p.m., St. Thomas More, Pottstown
Saturday, March 28 at 10 a.m., & 2 p.m., St. Eleanor Parish, Collegeville
Wednesday, April 8 at 4 p.m., St. Andrew, Drexel Hill
Saturday, April 11 at 10 a.m., St. Thomas of Villanova, Rosemont
Wednesday, April 22 at 4 p.m., St. Jerome, Philadelphia
Friday, May 1 at 4 p.m., Saint Joseph, Spring City
Thursday, May 7 at 4 p.m., St. Nicholas of Tolentine, Philadelphia
Sunday, May 10 at 10 a.m., St. Malachy, Philadelphia

 

CELEBRANT: MOST REVEREND ROBERT P. MAGINNIS
Retired Auxiliary Bishop of Philadelphia

Wednesday, February 25 at 4 p.m., Nativity B.V.M., Media
Sunday, March 1 at 11 a.m., Saint Philip Neri, Philadelphia
Wednesday, March 4 at 4 p.m., Epiphany of Our Lord, Philadelphia
Saturday, March 7 at 10 a.m., Maternity BVM, Philadelphia
Thursday, March 12 at 4 p.m., Epiphany of Our Lord, Plymouth Meeting
Saturday, March 14 at 10:30 a.m., Stella Maris, Philadelphia
Tuesday, March 24 at 4 p.m., Presentation BVM, Wynnewood
Saturday, April 11 at 4 p.m., Our Lady of Ransom, Philadelphia
Saturday, April 18 at 10 a.m., Saint John Neumann, Bryn Mawr
Sunday, April 19 at 10:30 a.m., Saint Paul, Norristown
Tuesday, April 21 at 4 p.m., Saint John Cantius, Philadelphia
Saturday, April 25 at 5 p.m., Our Mother of Good Counsel, Bryn Mawr
Tuesday, April 28 at 4 p.m., Holy Saviour, Norristown
Sunday, May 3 at 11:30 a.m., Sacred Heart of Jesus, Philadelphia
Tuesday, May 12 at 4 p.m., Saint Titus, Norristown

 

CELEBRANT: MOST REVEREND JOSEPH F. MARTINO
Retired Bishop of Scranton

Saturday, February 28 at 10 a.m., Saint Bernadette, Drexel Hill
Saturday, March 7 at 10 a.m., Saint Katherine of Siena, Philadelphia
Tuesday, March 10 at 4 p.m., Saint Teresa of Avila, Norristown
Thursday, March 12 at 4 p.m., Saint Frances of Cabrini, Fairless Hills
Thursday, March 19 at 4 p.m., Saint Matthew, Philadelphia
Wednesday, March 25 at 4 p.m., Our Lady of the Sacred Heart, Hilltown
Tuesday, April 14 at 4 p.m., Saint Agnes, Sellersville
Saturday, April 18 at 10 a.m., Saint Christopher, Philadelphia
Sunday, April 19 at 2 p.m., Saint Charles Borromeo, Bensalem
Tuesday, April 21 at 4 p.m., Resurrection of Our Lord, Philadelphia
Wednesday, April 22 at 4 p.m., Queen of the Universe, Levittown
Thursday, April 23 at 4 p.m., Saint Mark, Bristol
Sunday, April 26 at 12 Noon Saint Francis of Assisi, Norristown
Wednesday, April 29 at 4 p.m., Our Lady of Consolation, Philadelphia
Thursday, April 30 at 4 p.m., Our Lady of Good Counsel, Southampton
Sunday, May 3 at 3 p.m., Saint Philip Neri, Pennsburg
Saturday, May 9 at 11 a.m., Assumption B.V.M., Feasterville
Tuesday, May 12 at 4 p.m., Saint John the Evangelist, Morrisville
Sunday, May 17 at 12:30 p.m., Our Lady of Hope, Philadelphia
Tuesday, May 19 at 4 p.m., Saint Timothy, Philadelphia
Sunday, May 24 at 11 a.m., Saint John the Baptist, Philadelphia

 

CELEBRANT: REVEREND MONSIGNOR MICHAEL T. McCULKEN
Episcopal Vicar – Region II Pro Tem 

Saturday, March 21 at 10 a.m., & 2 p.m., Saint Bede the Venerable, Holland

 

CELEBRANT: REVEREND MONSIGNOR DANIEL J. SULLIVAN
Vicar for Clergy

Friday February 27 at 4 p.m., Mary, Mother of the Redeemer, North Wales
Saturday February 28 at 10 a.m., Mary, Mother of the Redeemer, North Wales

 

CELEBRANT: REVEREND MONSIGNOR DANIEL KUTYS
Moderator of the Curia

Sunday April 26 at 5 p.m., Saint Basil the Great, Kimberton

SmBlock Ad

TowerIAB ad

Tower2IAB Ad