During the months of March and April, more than 65 parochial and private Catholic elementary schools, archdiocesan high schools, Independence Mission Schools and schools of special education throughout the Archdiocese of Philadelphia will participate in several Showcases of Excellence.

The events, which will be held at six locations in coming weeks across the archdiocese, highlight the strong academic and fine arts programs in Catholic schools.

Following are the dates and locations for each Showcase of Excellence. View a photo gallery from the first, at SS. John Neumann and Maria Goretti High School, here.

Tuesday, March 28

SS. John Neumann and Maria Goretti High School, Philadelphia, 4-7 p.m.

Participating schools include: Neumann-Goretti High School, Our Lady of Hope Regional, St. Anthony of Padua Regional, St. Laurentius, St. Mary Interparochial, St. Monica, St. Peter the Apostle, St. Rose of Lima and St. Thomas Aquinas, all in Philadelphia.

Thursday, March 30

Villanova University, Connelly Center, 4-7 p.m.

Participating schools include: Assumption Academy Pre-School and Kindergarten, Strafford; Cardinal John Foley Regional Catholic School, Havertown; Our Lady of Mercy Regional, Maple Glen; Roman Catholic High School, Philadelphia; Sacred Heart, Havertown; St. Anastasia, Newtown Square; St. Andrew, Drexel Hill; St. Dorothy, Drexel Hill; SS. Colman-John Neumann, Bryn Mawr; St. Bernadette of Lourdes, Drexel Hill; St. Francis de Sales, Philadelphia; St. Francis of Assisi, Springfield; St. James Regional, Ridley Park; St. Katherine Day School, Wynnewood; St. Laurence School, Upper Darby; St. Lucy’s Day School for Children with Visual Impairments and Archbishop Ryan School for the Deaf, Philadelphia.

Tuesday, April 4

Immaculata University, Alumnae Hall, 4-7 p.m.

Participating schools include: Holy Family, Phoenixville; Pope John Paul II Regional, West Brandywine; St. Elizabeth, Uwchlan; SS. Peter and Paul, West Chester; SS. Philip and James, Exton; St. Agnes, West Chester; St. Joseph, Downingtown and St. Patrick, Malvern.

Thursday, April 6

Pope John Paul II High School, Royersford, 4-7 p.m.

Participating schools include: Mother Teresa Regional, King of Prussia; St. Aloysius, Pottstown; St. Mary, Schwenksville; Visitation B.V.M., Norristown; Corpus Christi, Lansdale; Holy Cross Regional, Collegeville and St. Teresa of Calcutta, Limerick.

Tuesday, April 25

Archbishop Ryan High School, Philadelphia, 4-7 p.m.

Participating schools include: (all in Philadelphia) Archbishop Ryan High School; Blessed Trinity Regional; Maternity B.V.M., Nazareth Academy Grade School, St. Dominic, St. Katherine of Siena, St. Martha, St. Athanasius, St. Cecilia, St. Christopher, St. Lucy Day School for Children with Visual Impairments, St. Jerome, St. Matthew; St. Albert the Great, Huntingdon Valley; St. Charles Borromeo, Bensalem; St. Ephrem, Bensalem; Our Lady of Confidence Day School, Willow Grove and Wyncote; and Queen of Angels Regional, Willow Grove.

Thursday, April 27

Nativity of Our Lord Parish, Parish Center, Warminster, 4-7 p.m.

Participating schools include: Mary, Mother of Redeemer, North Wales; Nativity of Our Lord, Warminster; Our Lady of Mercy Regional, Maple Glen; St. Joseph the Protector Regional, Glenside; St. Joseph-St. Robert School, Warrington and St. Jude School, Chalfont.